Genel Yetkili Sendika

İcbar edici yöntemlerden derhal vazgeçilmelidir

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, son toplu sözleşmenin daha önceki toplu sözleşme süreçleriyle birlikte değerlendirildiğinde kamu çalışanları için en fazla kazanım sağlanan toplu sözleşme olduğunu ifade ederek, “İlk defa toplu sözleşme ikramiyesi anlamlı bir hâle gelmiştir. Toplu sözleşme ikramiyesinin hizmet kolunda yüzde 1’in üzerinde üye sayısına sahip sendikaların üyelerine verilecek olması sendika üyeliğine de toplu sözleşmenin kapsamına da ayrı bir anlam kazandırmıştır. Yine kamu sisteminde ek göstergenin düzenlenmesi ve sözleşmeli istihdama ilişkin problemlerin giderilmesiyle ilgili takvimin belirlenmesi konusu mutabakatla sonuçlanmıştır” dedi.

Latif Selvi, Yozgat Şubesi’nin il divan toplantısına katılarak, toplu sözleşme ve eğitim gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sendikalı olmanın farkı ve ayrıcalığı artık daha iyi anlaşılacak

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda mutabakata varılan rakamlara bakıldığında yüzde 28,61 oranında bir zam yapıldığını belirten Selvi, toplu sözleşmede yüzdelik zammın yanı sıra öğretim yılına hazırlık ödeneğinde, belletmenlere ilave ek ders ücretiyle birlikte aylık ücret sınırında, müdür ve müdür başyardımcılarının ek ders ücreti gibi alanlarda ücret artışı sağladıklarını söyledi. Kamuda, sendikalı olmanın değerinin 6. Dönem Toplu Sözleşme ile biraz daha arttığını vurgulayan Selvi, “132,85 olan toplu sözleşme ikramiyesiniyeni toplu sözleşmeyle 400 liraya yükseltilmesini sağladık. Böylelikle sendikalı olmanın farkı ve ayrıcalığı önemli ölçüde ortaya çıkacaktır Hizmet kolu kazanımlarıyla birlikte iki yılın sonunda kamu görevlilerinin ücretlerinde yüzde 30 ila yüzde 40,22 arasında değişen oranlarda artış sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

 

PCR testi zorunluluğu kargaşa üretmekten başka bir işe yaramaz

Okullarda yüz yüze gerçekleştirilen eğitimin başka türlü verilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Selvi, “Elbette uzaktan eğitimin bir katkısı var ve yüz yüze eğitimi veremediğimiz zaman yararlanılabilecek bir alan veya takviye amaçlı olarak bir katkısı var ama yüz yüze eğitimin spesifik karşılığını oluşturacak bir eğitim ortamını temin etmiyor. Okulların açık tutulması ve yüz yüze eğitimin devamı asıl hedef olmalıdır” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin haftada iki defa PCR testi verme zorunluluğunun kargaşa üretmekten başka bir işe yaramayacağının altını çizen Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüz yüze eğitimde elde edeceğimiz başarıları konuşmak yerine maske, mesafe ve temizlikle alakalı her türlü tedbir alınmış olmasına rağmen zorlayıcı yöntemlerle PCR testi dayatması kabul edilebilir bir şey değildir. Eğitim çalışanlarının yüzde 90’ı zaten aşılanmış, siz neyi zorlamaya çalışıyorsunuz, anlamak mümkün değil. İcbar edici uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir. Haftada iki gün bütün öğretmenleri kapsayacak şekilde hatta dışarıdan gelenlerle alakalı okul yöneticilerinin kayıt tutması gibi zorlayıcı bir uygulama, kişisel veriler kapsamında bile suç oluşturabilecek bir nitelik arz ediyor. Onunu için bunların fiilî olarak bir kaos üretmekten başka hiçbir işe yaramadığını, yaramayacağını da özellikle belirtmiş olalım.”

Teşkilatımızın gayreti ve ortaya koyduğu irade masada karşılık bulmuştur

6. Dönem Toplu Sözleşme’nin genel ve hizmet kolları olarak bağıtlanmak suretiyle anlaşma ile sonuçlandığını kaydeden Selvi, sözlerini şöyle tamamladı: “Elbette maaş artışlarının en az yararlanan için bile yüzde 30’ün üzerinde bir kazanım üretmesi son derece kıymetlidir. Toplu sözleşme masasında bunların dışında pek çok alanda kazanımlar elde ettik. Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda artı olarak değerlendirilebilecek ek kazanımlar oldu. Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine haftalık iki saat ek ders ücreti artışı, rehber öğretmenlerin ek ders ücretinin 3 saatten 5 saate çıkarılması, RAM’larda görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin ek ders ücretinin haftada 15 saatten 18 saate çıkarılması, bünyesinde yatılı olan okullarımızda belletmen ücretlerinin artırılması, ilave olarak yöneticilerin aylık ders ücret sınırının 56 saatten 64 saate çıkarılması gibi birçok kazanıma imza attık. Bu toplu sözleşme ile elde edilen tüm kazanımlarda teşkilatımızın gayreti ve ortaya koyduğu irade masada karşılık bulmuştur.”

Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli ise, sendikal çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.