Genel Yetkili Sendika

MEB’in ders ve ek ders saatlerinde yaptığı eksik düzenlemeyi yargıya taşıdık

Eğitim-Bir-Sen olarak Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda yapılan değişikliğe; Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’ndeki görevlendirmelere ek ders ücreti ödenmesinin bütün alan öğretmenlerini kapsamaması nedeniyle dava açtık.

11.11.2023 tarihli ve 32366 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinin üçüncü fıkrası yeniden düzenlenmiştir. Bu yeniden düzenlemeye göre Bilişim Teknolojileri ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektrik/Elektronik) alan öğretmenleri arasından Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilenlere 27 saat, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilenlere 36 saat ek ders ücreti ödenmesi öngörülmüş, diğer alan öğretmenleri kapsam dışı bırakılmıştır.

Somut bir görevi ifa etmeye bağlı kılınmaksızın salt belli bir genel müdürlük bünyesinde yapılan kurumsal görevlendirmelerde alan ayrımına gidilmesi, idare eliyle oluşturulmuş bir eşitsizlik teşkil etmektedir. Aynı genel müdürlük bünyesinde görevlendirilmekle söz konusu genel müdürlük uhdesindeki aynı işleri yapan öğretmenler arasında alanları itibarıyla hiçbir gerekçesi, dayanağı, veriye dayalı tespiti bulunmayan afaki bir ayrım oluşturulmasını hukuka aykırı bularak yargıya taşıdık.