Yazı
Yazar : Ramazan ÇAKIRCI
79499 Görüntülenme
Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimi Sınavına Girilmeli Mi?
Ramazan ÇAKIRCI

Milli Eğitim Bakanlığı geçen hafta Anadolu liselerine öğretmen seçme sınav duyurusunu yaptı. Bu duyuru haklı olarak birçok öğretmeni şaşırtmıştır; bayram değil, seyran değil, bu sınav da nereden çıktı diye. Eminim bazı öğretmenlerimiz de, “Yine Bakanlığın kafasına esti, öğretmenlerimizi bir sınava tabi tutalım, sınayalım. Bakalım kendilerini yeniliyorlar mı?” demiştir.

Evet, maalesef bayram da, değil seyran da. Yargı-Bakanlık cenderesi öğretmenlerimizi mağdur etmeye devam ediyor. Birde bu değirmene su taşıyan sendikalar da varsa. Ha, sakın şu anlaşılmasın, yargıda hak aramaya karşı değilim. Bir mağduriyet söz konusu olduğunda, hak ihlali olduğunda, bunun mücadelesinin yargı kanalıyla yapılması ve sonuna kadar gidilmesi gerektiğinden yana olduğumu burada ifade etmek istiyorum. Ama kimsenin menfaatinin ihlali söz konusu değilken, yargıya taşınan bir hususun binlerce öğretmeni mağdur etmesine de hiç tahammülüm yok.

Şimdi gelelim olayın hikâyesine!

Bir sendikanın Danıştay’da açtığı dava sonucunda fen ve sosyal bilimler liseleri ile güzel sanatlar ve spor liselerine öğretmen seçimine ilişkin yönetmeliğin bazı kısımları iptal edildi. Ocak ayında Bakanlığın yaptığı toplantıya katılmış ve Danıştay’ın iptal kararından aylar sonra gerekli düzenlemeler yapılmadan sınav kararının alınmasının yanlışlığını tüm hukuki gerekçeleriyle ortaya koymuştum. Ancak anlaşılan o ki, Bakanlık yanlış yolu tercih etti. Davayı açan sendika gibi öğretmenlerimizin mağduriyetine kapı aralamayı seçti.

Bu bağlamda, sürece şöyle bir göz atmak gerekirse, MEB; Anadolu liselerine öğretmen atamasının nasıl yapacağına dair 19.12.2010 tarihinde bir değişiklik yaptı. Bu değişiklik ile Anadolu liselerine sınavla öğretmen atanmasına son verilerek yeni bir politika izlendi.

Diğer taraftan, yine Bakanlığın aldığı bir başka karar ile de tüm düz liselerin kademeli olarak belirli bir takvim çerçevesinde Anadolu veya meslek liselerine dönüştürülmesi planlanarak ülke genelinde uygulamada sona doğru yaklaşıldı. Yani düz liselerin sayısı parmakla gösterilecek kadar sayıca azaldı ve bazı yerlerde düz lise neredeyse hiç kalmadı.

Uygulamada süreç böyle devam ederken, bu olup bitenlerden sanki hiç haberleri ve bilgileri yokmuşçasına bizimde uyarımıza rağmen geçen hafta Bakanlığın internet sitesinde Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenleri Seçme Sınavı e-Kılavuzu yayımlandı. Söz konusu kılavuza baktığımızda ise, Anadolu liselerine öğretmen seçimine yönelik ortada bir düzenleme bulunmamasına rağmen sınav duyurusu yapılmıştır.

Oysa kapsamında, Anadolu liseleri bulunmayan bir yönetmeliğe göre her türdeki Anadolu liselerine öğretmen seçme sınavı adı altında sınav açılmasını anlamakta zorlanmaktayım. Ülke genelinde birçok düz lisenin Anadolu lisesine dönüştürüldüğü dikkate alındığında, bu sınavda başarılı olamayacak olanların görev yaptıkları il, ilçe veya beldede atanabilecekleri düz lise bulunmayan öğretmenlerin durumunun ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. Bu uygulamayla öğretmenlerin il içinde ve iller arasında zorunlu yer değiştirmeleri de ihtimal dahilinde olacaktır.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi öğretmenlerin zorunlu olarak girmek durumunda kalacakları bir sınav için belirlenen 80 liralık sınav ücreti ise Bakanlığın öğretmenini ne kadar sahiplendiğini(!) ortaya koymaktadır. Kendi kurumu tarafından kendi personeline yapılan bir sınav için belirlenen bu sınav ücretini anlamak mümkün değildir. Ülkemizde birçok kurum, kendi personeli lehine sosyal ve ekonomik iyileştirmeler ve ayrıcalıklar getirirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere yaptığı, tek kelimeyle haksızlıktır.

Kamu kurum ve kuruluşları arasında eşit işe eşit ücret çerçevesinde yapılan iyileştirmelerden öğretmenlere bir kuruş bile almayı başaramayan bir Bakanlığın, öğretmenlerinin gireceği bir sınav için 80 liralık sınav ücreti istemesi üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Öğretmenlerimizden son birkaç gündür çok sayıda mail ve telefon da almaktayım, ‘Sınava girmem gerekir mi’ diye sorular sorulmakta. Bu sınavın yapılmasından rahatsız biri olarak ileride yeni uygulama ve yargı kararlarının ne getireceğini yüzde yüz kestirmek mümkün değildir. Ancak şu bir gerçek, Bakanlığın başlattığı bu süreç düz liseden Anadolu liselerine dönüştürülen okulların öğretmenlerinden Anadolu statüsünde olmayanların norm fazlası duruma düşürülerek yerlerinin duyuruya çıkarılması ihtimal dahilindedir. Bunun için Anadolu liselerinde çalışan ve Anadolu statüsünde olmayan öğretmenlerimizin mutlaka sınava girmeleri gerektiği gibi daha önce sınava girip başarılı olmuş ancak duyuru kapsamında fen lisesi, sosyal bilimler  ve Anadolu liseleri tür kurumlara ataması yapılmamış olan öğretmenlerimizin de bu sınava girmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Eğitim ve öğretime yön veren ve yöneten Milli Eğitim Bakanlığı istikrarlı bir eğitim politikası izlemelidir. Bakanlığın eğitim politikası, öğretmeninden öğrencisine ve veliye kadar her kesimi doğrudan etkilemektedir. Günü kurtarma adına, her gün farklı uygulamalarla güne başlanmamalı, günlük eğitim politikaları belirlenmemelidir. Eğitime yön verenler, istikrarlı bir eğitim politikası ve geleceğimiz için kendilerinin de bugünlere gelmesinde büyük katkısı ve emeği olan öğretmenlerimize sahip çıkmalıdır. Çünkü gelecek nesiller onlarla şekillenecek, onlarla inşa edilecektir. Yazarın Diğer Yazıları
#

Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal davası

#

Emek varsa başarı vardır

#

Mutfak yangın yeri

#

Sağımızdaki yalanın gerçeği örtme çabası

#

Bir vakıf insanı, sendikacı Mithat Sevin

#

Eğitim çalışanlarının güçlü sesi, genel yetkinin değişmeyen adresiyiz

#

Sendikacılığın hokkabazları

#

Umudu yeryüzüne aşılamak için daha fazla gayret

#

Kitabın, davanın, vefanın hakkını veren adam: Erol Battal

#

Ne rakipsiniz ne de refik

#

Devlet yalan söylemez!

#

Destanımıza yeni bir sayfa daha ekledik

#

Popüler kültürün kutsallarına kurban verilecek hayatlarımız yok

#

Her başlangıç yeni bir ruh, yeni bir heyecandır

#

Uluslararası sempozyumumuzun ardından

#

Sabır, dayanışma, direniş, kararlılık, alın teri...

#

İlimle yönetemeyen, zulümle yönetir

#

İyilik örgütlü gücümüzle kazanacak

#

Gelecek sizinle daha iyi olacak

#

Truva atı ya da beşinci kol faaliyetleri

#

Bir halk destanı: 15 Temmuz

#

Gelecek günler daha güzel olacak

#

Türkiye Buluşmamızda yapay sınırları aştık

#

Öze yeni bir yolculuk zamanı

#

Seçimimiz Kumpasları Bozmalı

#

Kararlı mücadeleyle güçlü Kazanımlar

#

Yüreğe Düşen Loğ Taşı

#

İLKSAN'da Zorunlu Üyelik Dayatmasına Nokta Koyduk

#

Destanlarımıza destan ekleyen lider kadrolara selam olsun

#

Yeniden Bismillah

#

Adım Adım Yükseköğretim Tazminatı Mücadelemiz

#

MEB'in 'I am Sorry' Deme Lüksü Yok

#

Y.U. Sendikacılığı

#

Yönetmelik Durdurulduğunda Atanmışlar Yürür mü?

#

Özgür Üniversite ve Örgütlenme

#

Kariyer Basamakları Bariyer Basamaklarına Döndü

#

Özür Durumuna Bağlı Yer Değişikliği ve Yargı Kararları

#

MEB Hatasından Dönmelidir

#

MEB Mevsimsel Norm Güncellemesinden Vazgeçmelidir

#

Nerden Baksan Haksızlık Nerden Baksan Tutarsızlık!

#

MEB’e Acil Reçete

#

Üniversitelerde Özgürlük ve Özlük için Örgütlenme

#

Tahriklere Gelmeden Kararlı ve Sabırlı Olacağız

#

Yeni Bakan Avcı’nın Eğitimde Önceliği Ne Olmalı?

#

Öğretmenler; Ömer’in, Merhamet ve Adaletini Bekliyor

#

Resen Atamalarda da 40 Bin Defa Düşünüldü mü?

#

Yeni Yılda da İnşa Sürecinin Öncüsü Olacağız

#

Sorun Yaşayanda mı Yaşatanda mı?

#

Yeni Bir Medeniyetin İnşası ve Öğretmenin Değeri

#

Bu Kez Yanılmak İstiyoruz!

#

Toplu Sözleşme Süreci ve Üç Cephede Mücadele Etmek

#

Hükümet ‘Yunanistan’a Döneriz’ Edebiyatından Vazgeçmelidir

#

Kesintili Eğitim ve Manipülatif Yaklaşımlar

#

Yolun Açık Olsun Yusuf Ziya Özcan Hoca

#

Ek Ödemede Eğitimcilerin Muadili Kim?

#

Köklü Değişim İçin Yeni KHK’lara İhtiyaç Var

#

Değişen Paradigma ve Hak Arama Kültürü

#

Son Toplu Görüşme’de Konfederasyonumuzun Kazanımları!

#

Usuls

#

Garip Bir Dava ve Sonrası…

#

Danıştay ve İsviçre’de Minareyi Yasaklayan Zihniyet!

#

18 Kasım Çarşamba Günü Meydanlardayız!

#

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçimi

#

Öğretmenlerin Beklediği Yönetmelik

#

Hedefe Emin Adımlarla!

#

Bu Yanlış Uygulamayla Nereye Kadar!

#

Öğretmenim! Bu Bir İLKSAN Hikayesidir

#

Kadro Sözü Üzerinden Bir Yıl Geçti

#

Sürekli Değişen Kurallar Hukuki Güvenceyi Zedeliyor

MEMUR-SEN
KONFEDERASYONU
EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ
SENDİKASI
Zübeyde Hanım Mahallesi Sebze Bahçeleri Caddesi No:86
Altındağ - Ankara / TÜRKİYE
Tel : 0.312 231 23 06 Faks : 0.312 230 65 28
ebs@ebs.org.tr
Copyright © Eğitim Bir Sen